Lidé často používají výrazy bolest hlavy a migréna jako synonyma, ve skutečnosti ale migréna znamená více než jen úpornou bolest hlavy. Zjistěte, čím se liší a jak lze nejlépe ataku migrény řešit.
Bolest hlavy je skutečně jedním z hlavních rysů migrény, což jistě podstatně přispívá ke zmatkům, když přijde na rozdíly mezi těmito dvěma typy potíží. Zatímco ale prostá bolest hlavy může být relativně natolik mírná, že ji lze ignorovat, migréna je naprosto vysilující a obvykle pro postiženého znamená, že musí hodiny ležet v klidu v zatemněné místnosti. Příznaky migrény se u každého člověka liší a jsou různé i podle typu migrény, typicky je však bolest hlavy doprovázena nevolností, zvracením, citlivostí na světlo nebo pachy a poruchou zraku. Někdo vidí v zorném poli světelné záblesky nebo svítivé čáry, což je známo jako aura. Bez léčby může ataka migrény trvat 4-72 hodin.1
Je nesporné, že ataka migrény představuje zneschopňující stav, který u postiženého po dobu jejího trvání způsobuje neschopnost vykonávat každodenní činnosti či pracovat. Dosud nebyla zjištěna žádná jednoznačná příčina. Existuje dědičnost migrény, tedy předávání genů podílejících se na vzniku migrény z rodičů na jejich potomky.
Trpí-li migrénou oba rodiče, dosahuje přibližné riziko rozvoje migrény u jejich dítěte 70 %. Toto hereditární riziko se snižuje na 45 %, trpí-li migrénou pouze jeden z rodičů.
Individuální zranitelnost vůči nástupu nové ataky migrény se v průběhu času mění a je ovlivňována řadou faktorů. Jmenujme některé z nich: dlouhodobý psychický stres, kolísání hladin hormonů, únava, příjem určitých potravin, změny počasí – to jsou jen některé z jednotlivých faktorů, které mohou být spouštěčem migrény. K nástupu ataky migrény dojde, jsou-li příslušné ovlivňující faktory společně dostatečně silné.
Často lze vypozorovat několik varovných příznaků, které lidi trpící na migrény mohou na nadcházející ataku upozornit. Znalost těchto příznaků může průběh migrény zmírnit tím, že postižený člověk provede opatření doporučená lékařem.
Jak se migréna léčí a jak lze zabránit atace migrény
Vždy dodržujte individuální pokyny k řešení ataky migrény a opatření k tomu, jak jí zabránit, která by vám měl sdělit váš lékař.
Z dlouhodobého hlediska může atakám migrény bránit nebo jejich intenzitu snižovat zlepšení celkové kondice díky dostatečnému spánku a dobrému stravování, dále také pravidelné cvičení.2
Ibuprofen je protizánětlivý lék na úlevu od bolesti, který je indikován pro krátkodobou symptomatickou úlevu od mírné až středně silné bolesti, jakou představují například migrenózní bolesti hlavy.3 Brufen® (ibuprofen) tudíž představuje jednu z možností, hledáte-li prostředek, který by vám od migrény ulevil. Poraďte se s lékařem, který vám může doporučit účinnou dávku i čas, kdy je vhodné lék užívat, aby jeho účinky byly co nejlepší.
Brufen je indikován ke krátkodobé symptomatické úlevě od
- mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy včetně migrény, bolesti zubů, svalů a kloubů, bolesti zad, menstruační bolesti a bolesti při nachlazení,
- horečky.